Ο Μητροπολίτης Σουηδίας κ. Κλεόπας εκφώνησε ομιλία στη Γενική Συνέλευση της Διάσκεψης των Ευρωπαϊκών Εκκλησιών (CEC), στο Ταλίν της Εσθονίας την Τρίτη, 20 Ιουνίου 2023.
«Καθώς λήγει η θητεία μου ως Αντιπρόεδρος της CEC και παραδίδω τα καθήκοντά μου στον άξιο διάδοχό μου, θα ήθελα να επωφεληθώ αυτής της ευκαιρίας για να εκφράσω τη βαθύτατη ευγνωμοσύνη και τις ευχαριστίες μου, πρώτα και κύρια, στον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο ,” είπε.
«Τα τελευταία πέντε χρόνια, είχα την ευλογία που μπόρεσα να δημιουργήσω νέες φιλίες, να αλληλεπιδράσω με διαφορετικούς θρησκευτικούς ηγέτες και άλλους σημαντικούς ενδιαφερόμενους φορείς στην κοινή μας ευρωπαϊκή κοινωνία και να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις, κατανόηση και εκτίμηση ώστε να αντιμετωπίσω πολλαπλές προκλήσεις και ζητήματα της εκκλησίας. Ηγέτες, θρησκευτικές κοινότητες και έθνη σε όλη την Ευρώπη θα κληθούν να τα αντιμετωπίσουν τα επόμενα χρόνια», πρόσθεσε.
Τέλος, κατέληξε: «Δράττομαι της ευκαιρίας για να ευχηθώ κάθε ουράνια φώτιση και επιτυχία στο νέο διοικητικό συμβούλιο του Συμβουλίου Ευρωπαϊκών Εκκλησιών και ιδιαίτερα στον νέο Πρόεδρό της, αγαπητό εν Χριστώ αδελφό, τον Σεβασμιώτατο Αρχιεπίσκοπο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κ. Νικήτα.”
Διαβάστε ολόκληρη την ομιλία του Μητροπολίτη:
“Καθώς λήγει η θητεία μου ως Αντιπρόεδρος της CEC και παραδίδω τα καθήκοντά μου στον άξιο διάδοχό μου, θα ήθελα να επωφεληθώ αυτής της ευκαιρίας για να εκφράσω τη βαθύτατη ευγνωμοσύνη και τις ευχαριστίες μου, πρώτα και κύρια, στον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο – ο Οποίος ήταν ο κεντρικός ομιλητής στην φετινή Γενική Συνέλευση – για την ανάδειξη μου και την ανάθεση της εκπροσωπήσεως του σεβασμίου Κέντρου της Ορθοδοξίας, του Οικουμενικού Πατριαρχείου, στο ίδρυμα αυτό.
Θα ήθελα, επίσης, να ευχαριστήσω τους συναδέλφους και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της CEC και το αφοσιωμένο επιτελείο της CEC, για την άψογη συνεργασία τους, τα τελευταία πέντε χρόνια και την δέσμευσή τους στις αρχές και τα ιδανικά του διαθρησκειακού και διαθρησκευτικού διαλόγου.
Τα τελευταία πέντε χρόνια, είχα την ευλογία που μπόρεσα να δημιουργήσω νέες φιλίες, να αλληλεπιδράσω με διαφορετικούς θρησκευτικούς ηγέτες και άλλους σημαντικούς ενδιαφερόμενους φορείς στην κοινή μας ευρωπαϊκή κοινωνία και να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις, κατανόηση και εκτίμηση ώστε να αντιμετωπίσω πολλαπλές προκλήσεις και ζητήματα της εκκλησίας. Ηγέτες, θρησκευτικές κοινότητες και έθνη σε όλη την Ευρώπη θα κληθούν να τα αντιμετωπίσουν τα επόμενα χρόνια.
Αυτή η εμπειρία θα συμβάλει διαρκώς στην διακονία μου και θα μου επιτρέψει να υπηρετήσω καλύτερα το ποίμνιο και την επαρχία που μου ενεπιστεύθη στις Βόρειες χώρες η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία εν Κωνσταντινουπόλει.
Οι αρχές του διαλόγου και της αλληλεγγύης βρίσκονται στο επίκεντρο της χριστιανικής πίστεως. Ως ακόλουθοι του Χριστού, το ταξίδι μας μπορεί να χαρακτηριστεί ως «Σταυροαναστάσιμο». Με άλλα λόγια, η Σταύρωση και η Ανάσταση – γιατί αυτές οι δύο έννοιες είναι αχώριστες – και η μία δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς την άλλη.
Όπως καλούμεθα να αναλάβουμε τον ρόλο του Σίμωνος του Κυρηναίου, στην πορεία του Σταυρού του Κυρίου μας προς τον Γολγοθά, καλούμαστε, επίσης, να ενεργήσουμε ως Μυροφόροι και Απόστολοι, βιώνοντας εκ του σύνεγγυς την Ανάσταση του Κυρίου και διαδίδοντας τα «καλά νέα», στον κόσμο που μας περιβάλει.
Μέσω του διαλόγου και της αλληλεγγύης, αναλαμβάνουμε, επίσης, αυτούς τους ρόλους, ο ένας για τον άλλον – στεκόμαστε δίπλα στους αδελφούς μας την ώρα της ανάγκης, όπως ο Άγιος Ιωάννης ο Ευαγγελιστής στάθηκε δίπλα στο Χριστό, στο Σταυρό, ή τρέχοντας στο Κενό Μνημείο, σαν τον Απόστολο Πέτρο, για να γίνουμε μάρτυρες της Αναστάσεως του Κυρίου, συμμετέχοντας στις επιτυχίες και τις χαρές των αδελφών μας.
Η προσευχή και η ελπίδα μου είναι όπως αυτό το πνεύμα συνεχίσει να είναι το διακριτικό χαρακτηριστικό του κοινού μας διαλόγου και να εξαπλώνεται σε όλη την γη, σε όλο και σε περισσότερους ανθρώπους – φέρνοντας άφθονο πνευματικό καρπό, προς δόξαν του ονόματος του Χριστού.
Δράττομαι της ευκαιρίας για να ευχηθώ κάθε ουράνια φώτιση και επιτυχία στο νέο διοικητικό συμβούλιο του Συμβουλίου Ευρωπαϊκών Εκκλησιών και ιδιαίτερα στον νέο Πρόεδρό της, τον αγαπητό εν Χριστώ Αδελφό Σεβασμιώτατο Αρχιεπίσκοπο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κ. Νικήτα, ο οποίος διεκρίθη, επί σειρά δεκαετιών, ως Ιεράρχης του Οικουμενικού Θρόνου, ως ακούραστος ιεραπόστολος, ως κορυφαία φωνή στο χριστιανικό διάλογο και ως επιφανής ακαδημαϊκός. Υπό την ηγεσία του, είμαι βέβαιος ότι η CEC θα συνεχίσει, να ανταποκρίνεται στο ύψος των περιστάσεων και να αντιμετωπίζει πλήρως τους ευγενείς και θεμελιώδεις σκοπούς που έχει κληθεί να υπηρετήσει.
Σας ευχαριστώ.”