Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, στο πλαίσιο της επίσκεψής της στην Αλεξάνδρεια, συναντήθηκε στο Πατριαρχείο με τον Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και Πάσης Αφρικής Θεόδωρο Β’.
Η κυρία Σακελλαροπούλου εξήρε την προσήλωση με την οποία ο Πατριάρχης, παρά τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει, φέρει εις πέρας την αποστολή του ως πνευματικός καθοδηγητής του ποιμνίου στην αφρικανική ήπειρο, αποτελώντας άξιο πρεσβευτή της ελληνορθόδοξης παράδοσης. Τόνισε επίσης, ότι η ελληνική πολιτεία εκτιμά την καθοριστική συμβολή του Πατριαρχείου στη διατήρηση της καλής επικοινωνίας με την αιγυπτιακή πλευρά.
Στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας απονεμήθηκε από τον Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας η ανώτατη διάκριση του Θρόνου, ο Μεγαλόσταυρος του Αγίου Μάρκου με αστέρι. Στη συνέχεια, η κυρία Σακελλαροπούλου ξεναγήθηκε σε εκθεσιακό χώρο και στη βιβλιοθήκη του Πατριαρχείου.
Την Πρόεδρο υποδέχθηκε στο Πατριαρχείο, ο Μητροπολίτης Πτολεμαΐδος και ‘Ανω Αιγύπτου Παντελεήμων, Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου.
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2024/05/6216643-1024x500.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2024/05/6216640-1024x532.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2024/05/6216639-1024x560.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2024/05/6216635-1024x558.jpg)