Την Τρίτη, 28 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Α’ Δημοτικού του Ζαππείου Κωνσταντινουπόλεως επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος Σταυροδρομίου για την καθιερωμένη τελετή υποδοχής των στη Εκκλησία.
Ο ενθουσιασμός μεγάλος και τα μικρά αυριανά μέλη της Ρωμιοσύνης γέμισαν τον περίβολο με τις όμορφες παιδικές τους φωνές.
Τους υποδέχθηκε ο Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της Μεγαλωνύμου Κοινότητας Σταυροδρομίου, Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας, μαζί με την Εφοροεπιτροπή της Κοινότητας. Ο Μητροπολίτης κ. Ανδρέας συνεχάρη τους εκπαιδευτικούς και τους μικρούς μαθητές, και τους προσέφερε τον καθιερωμένο Σταυρό σαν φυλακτό στη σχολική ζωή τους.