Την μνήμη της οσίας Παρασκευής της Επιβατηνής τιμούν στη Ρουμανία και συγκεκριμένα στο μητροπολιτικό ναό, εκεί όπου βρίσκονται τα λείψανά της. Η λάρνακα με τα λείψανα της οσίας Παρασκευής εξήλθε από τον μητροπολιτικό ναό την Τετάρτη το πρωί και τοποθετήθηκαν για προσκήνυση. Στον πανηγυρικό εσπερινό προεξήρχε ο αρχιεπίσκοπος Σουτσεάβας και Ρανταούτι Καλλίνικος, ενώ στην εόρτια αγρυπνία προεξήρχε ο Επίσκοπος Πραχοβεάνου Τιμόθεος.
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2020/10/50480521607_4976756ee8_c.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2020/10/50480379161_5b78ec64fc_c.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2020/10/50479662008_eee55801a8_c.jpg)
![](https://www.orthodoxtimes.gr/wp-content/uploads/2020/10/50480526152_4e96792730_c.jpg)